Atrakcje Muszyny

Co warto zobaczyć w Muszynie?

Lekcja historii

Przyjeżdżając do Muszyny nie sposób nie zauważyć jej bogatego historycznego dziedzictwa. Uwagę zwraca unikalna, szeregowa zabudowa rynku z charakterystycznymi domami i ich półkolistymi bramami. Nad rynkiem górują ruiny średniowiecznego zamku (zbudowanego ok. 1390 roku). Po wielokrotnych pożarach, burzeniach i odbudowach, do dziś zachowały się szczątki południowych murów, będące pod opieką archeologów. Podczas wieloletnich wykopalisk odkryto tysiące przedmiotów metalowych, ułamków ceramiki oraz innych archeologicznych skarbów. Z odrestaurowanych w ostatnich latach murów można podziwiać panoramę Muszyny i okolic. Kościół św. Józefa budowano w latach 1676-1728. W budynku przeplatają się style architektoniczne, a bogaty wystrój łączący elementy różnych epok. M.in. możemy podziwiać figurę Pięknej Madonny z 1470 roku, renesansowe tabernakulum z płaskorzeźbą z 1600 roku, obrazy na ołtarzach bocznych, barokową chrzcielnicę, pięknie zdobioną osiemnastowieczną ambonę, gotyckie rzeźby Św. Jadwigi i Otylii, a także wiele innych pomniejszych dzieł sztuki. Na ulicy Ogrodowej leży cmentarz żydowski, którego historia zaczęła się pod koniec XIX wieku. Znajdują się na nim 84 macewy z zachowanymi napisami w języku hebrajskim. Wartym zobaczenia jest również Podzamkowy Zespół Dworski na ulicy Kmity. W jego skład wchodzi Dwór Starostów, Kordegarda (oba budynki pochodzą z przełomów XVIII i XIX wieku) oraz Zajazd (XIX w.), który został przeniesiony i zrekonstruowany na ulicy Krzywej. Obecnie w budynku znajduje się siedziba Muzeum Regionalnego Państwa Muszyńskiego, a także Centrum Informacji Turystycznej.

Muszyna - widok na zamek

Muszyna dla ludzi ceniących aktywny wypoczynek

Muszyna to jednak przede wszystkim Mekka dla amatorów spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu i aktywnego wypoczynku. Centrum Rekreacji i Sportu Zapopradzie zaprasza do skorzystania z kompleksu basenów, m.in. rekreacyjnego o długości 25 metrów z torami do pływania, parasolami wodnymi, kaskadami czy masażami ściennymi. Na terenie ośrodka znajduje się również boisko do siatkówki, jacuzzi z wodą leczniczą oraz liczne atrakcje dla dzieci, np. 70-metrowy park linowy, odpowiednio przystosowany basen, a także zjeżdżalnia. W parku Zapopradzie znajdują się również ogrody sensoryczne (ogrody zmysłów), dostosowane dla osób niepełnosprawnych i rodziców z wózkami. W podzielonych na siedem części ogrodach, znajdują się przyrządy do ćwiczeń, strefa z kompozycjami kwiatowymi wyczulającymi spacerowiczów na zapachy, czy specjalne miejsce przeznaczone dla doświadczania doznań słuchowych.

wejście do Centrum Rekreacji i Sportu Zapopradzie w Muszyniebaseny w Muszynie

Centrum Rekreacji i Sportu na Zapopradziu w Muszynie

ogrody sensoryczne w MuszynieOgrody Zmysłów (Sensoryczne) w Muszynie

siłownia w ogrodach zmysłów (sensorycznych)

Muszyna zimą

W zimie Muszyna jest idealnym miejscem dla fanów zimowego szaleństwa. Na uwagę zasługuje szczególnie kompleks Dwie Doliny Muszyna – Wierchomla, który oferuje dostęp do jedenastu tras narciarskich zróżnicowanych pod stopniem trudności, wyciągów krzesełkowych i orczykowych, a także najdłuższej w kraju czteroosobowej kolejce krzesełkowej oraz dużej ilości punktów serwujących jedzenie i napoje.

Muszyna latem

W lecie Muszyna jest doskonałym centrum, z którego można rozpocząć piesze wypady – na jej terenie przecinają się malownicze szlaki turystyczne prowadzące do Krynicy, Żegiestowa, Piwnicznej czy na Słowację. Biegną przez najpiękniejsze rejony Beskidu Sądeckiego, liczne rezerwaty przyrody i tereny Popradzkiego Parku Krajobrazowego. A jeśli zamiast chodzenia wolimy jazdę, można przesiąść się na dwa kółka i spróbować przejechać kilka tras rowerowych.

stok narciarski w Muszynieścieżka przyrodnicza

Las Lipowy Obrożyska w Muszynie

Najnowszą atrakcją dla turystów przybywających w ten piękny rejon Beskidu Sądeckiego są otwarte pod koniec czerwca 2015 OGRODY BIBLIJNE, największe tego typu Ogrody w Polsce. Muszyńskie Ogrody Biblijne położone są przy Parafii pw. Św. Józefa w Muszynie (ul. Kościelna 62) i podzielone są na 5 części (5 ogrodów tematycznych) w których znajdziemy opisywane w Biblii gatunki roślin, miniaturową architekturę i rzeźby ilustrujące różne tematy biblijne.

Ogrody Biblijne w MuszynieOgrody Biblijne - winnica

Ogrody Biblijne - Dekalog

www.noclegi-muszyna.com - największa baza noclegowa Muszyny. W serwisie prezentowane są hotele, pensjonaty, wille, sanatoria, kwatery agroturystyczny oraz schroniska z terenu gminy Muszyna. Znajdą tutaj Państwo zarówno oferty noclegów z wyżywieniem jak i bez wyżywienia. Przy każdym obiekcie noclegowym z terenu Muszyny dodanym do naszej bazy znajdą Państwo szczegółową ofertę oraz zdjęcia obiektu (zarówno wnętrz jak i samego budynku od zewnątrz). Większość wpisów zawiera również ceny za dobę pobytu. Na tej stronie znajdą Państwo najlepsze i sprawdzone noclegi w Muszynie!

Jeżeli jesteś właścicielem obiektu noclegowego znajdującego się na terenie gminy Muszyna i chcesz w końcu zostać zauważony - skorzystaj z naszego serwisu i DODAJ ZA DARMO swój obiekt do naszego portalu noclegowego!

Aby dodać swój obiekt - Zarejestruj się bezpłatnie. Jeżeli jesteś już zarejestrowanym użytkownikiem - Dodaj za darmo swój obiekt.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej o Muszynie zobacz koniecznie:

Muszyna - podstawowe informacje

Muszyna - informacje dla Turystów

Muszyna - atrakcje turystyczne